Zateplenie krok za krokom

Kvalitné zateplenie je kľúčovým faktorom pri stavbe a obnove domu. Chráni konštrukciu stavby, zabraňuje tepelným únikom a prinesie do domácnosti pohodlie. Ak chcete, aby bol váš obnovený či novopostavený dom nízkoenergetický a dosiahli ste tak maximálnu úsporu a komfort, dodržte správny postup.

Opravte dom

Ešte pred tým, ako sa pustíte do samotného zateplenia, vyriešte všetky „muchy” stavby od strechy až po pivnicu. Zamerajte sa najmä na:

 • odstránenie vlhkosti
 • opravu puklín či konštrukčných nedostatkov všetkých častí domu
 • výmenu okien a dverí
 • reguláciu a zefektívnenie vykurovania, chladenia a ohrevu teplej vody

Zmerajte, čo sa dá

Správny výber materiálu, jeho hrúbka a aplikácia závisia v prvom rade od tepelnotechnickej bilancie budovy. Určite si preto dajte vypracovať energetický certifikát. Ten je povinný pri stavbe nového objektu aj pri významnejšej rekonštrukcii. Ak žiadate o príspevok na zateplenie rodinného domu, na vypracovanie energetického certifikátu môžete získať 800 eur.

Zatepľujte na základe odborného projektu

Funkčné a efektívne zateplenie je možné dosiahnuť len pri komplexnom a odbornom prístupe. Či už sa chystáte zatepľovať svojpomocne alebo osloviť licencovanú firmu, robte to na základe projektovej dokumentácie. Budete mať istotu, že zateplenie je kvalitné a zároveň budete mať v rukách jednu z požadovaných príloh k žiadosti o príspevok na zateplenie rodinného domu.

Zatepľujte podľa platnej normy

Nová norma STN 73 0540-2/Z1 z 8/2016 hovorí o hrúbke zateplenia domov. Ak chcete naozaj ušetriť, určite trvajte na tom, aby bol projekt zateplenia vypracovaný na základe platnej normy. To, či zatepľujete podľa novej normy tiež ovplyvní výšku štátnej podpory.

Nová norma STN 73 0540-2/Z1 z 8/2016

 • určuje hrúbku zateplenia domov
 • jej cieľom je iniciovať výstavbu energeticky efektívnych domov
 • zaručuje zdravšie a úspornejšie bývanie

Odporúčaná hrúbka izolácie od 2016

 • Plochá strecha 24 - 38 cm
 • Fasáda 14 - 18 cm
 • Šikmá strecha 24 - 38 cm

Odporúčaná hrúbka izolácie od 2016

 • Plochá strecha 24 - 38 cm
 • Fasáda 14 - 18 cm
 • Šikmá strecha 24 - 38 cm

Vyberte si správny materiál

S otázkou správneho výberu materiálu sa obráťte na odborníkov. Hlavné slovo by mala mať realizačná firma, kvalitný poradenský servis však majú aj výrobcovia izolačných materiálov. Rozhodne sa neriaďte internetovými diskusiami: váš dom je jedinečný a každá stavebná úprava vyžaduje individuálny prístup. Záleží na veku domu, kvalite materiálov, vašom rozpočte a mnohých iných parametroch. Základným parametrom pri výbere materiálu je spoľahlivý výrobca s dobrými referenciami a kvalitným servisom.

Základná orientácia pri výbere materiálu (Kliknite na danú časť domu)

plocha_strecha sikma_strecha sokel fasada
Šikmá strecha
Fasáda
Sokel
Plochá strecha

Recyklujte stavebný odpad

Pri stavebných prácach vzniká množstvo stavebného odpadu, ktorý zaťažuje životné prostredie. Zatepľovanie nie je výnimkou. Ak chcete stavať naozaj ekologicky, vyberte si dodávateľa a výrobcu, ktorý stavebný odpad zbiera a recykluje.

Mohlo by vás zaujímať

Chcete vedieť viac o podmienkach podpory, podporovaných zariadeniach či o samotnom projekte? Navštívte stránku programu Zelená domácnostiam.

Prejsť na stránku